logo_szpital.png

Miejski Szpital Zespolony
w Olsztynie
im. Mikołaja Kopernika 

certyfikat_logo_2015.gif

Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie

OPIEKA DUSZPASTERSKA

Kapelania Rzymskokatolicka

Pacjenci, ich bliscy, a także pracownicy Szpitala mają możliwość korzystania z opieki duszpasterskiej. Kapelan rzymskokatolicki sprawuje sakramenty i świadczy pomoc zarówno w Kaplicy, jak i na oddziałach Szpitala. Wsparciem duchowym służy także działający przy naszej Kapelanii wolontariat osób świeckich.   

WEJŚCIE GŁÓWNE DO SZPITALNEJ KAPLICY pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny otwierane jest na czas nabożeństw. Znajduje się ono w centralnym budynku Szpitala, na poziomie "-1", zaraz przy windzie (z holu głównego w dół). Wejście na górny chór Kaplicy, na 1-szym piętrze, jest czynne całą dobę.

MSZE ŚWIĘTE sprawowane są w niedzielę, poniedziałek, środę, czwartek, piątek - godz. 15.00  

w sobotę - godz. 10.00. 

  • W piątek, dzień Męki Pańskiej, kilka minut przed Eucharystią odmawiana jest koronka do Miłosierdzia Bożego. 
  • Nabożeństwa okresowe, tj. pierwszopiątkowe, droga krzyżowa w piątki Wielkiego Postu, majowe, czerwcowe, październikowe, wypominki (1-8.11), sprawowane są po Mszy św. 
  • Wszelkie zmiany w godzinach sprawowania nabożeństw (w tym porządek świąteczny) podawane są na tablicach ogłoszeń przy drzwiach Kaplicy. 
  • W czasie Mszy św. Ciało Pańskie rozdzielane jest jedynie w dolnej części Kaplicy.
  • Zamiar wyjścia do Kaplicy na nabożeństwo pacjenci winni każdorazowo uzgadniać z pielęgniarką / pielęgniarzem / położną z danego oddziału.
  • Pamiętajmy, że w Domu Bożym nie używamy telefonów komórkowych.
  • Chorzy mogą bez skrępowania przyjść do Kaplicy w swoich piżamach. 
  • W naszej Świątyni utrzymywana jest temperatura pokojowa.  
  • W Bibliotece Szpitala (mieszczącej się w gmachu głównym, na poziomie 1A, przy Sali Konferencyjnej) oraz w dolnej części Kaplicy (po Mszy św.) można wypożyczyć Pismo Święte, Katechizm Kościoła Katolickiego, modlitewniki, ciekawe powieści chrześcijańskie i inne publikacje, które warto przeczytać…
  • W Kaplicy są dostępne także czasopisma katolickie, w tym miesięcznik "Apostolstwo Chorych". 
Ksiądz kapelan serdecznie zaprasza Pracowników Szpitala, Pacjentów oraz Gości do korzystania z posługi duszpasterskiej. 
Tel. kom.: 573-428-777.

Wolontariat osób świeckich

Pragniesz obecności drugiego człowieka, rozmowy z nim? Potrzebujesz modlitwy, duchowego wsparcia? Szukasz sensu życia? A może chciał(a)byś odnowienia relacji z Chrystusem, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać?

Masz niebywałą okazję! W Szpitalu możesz skorzystać nie tylko z posługi ks. kapelana - ZAPROŚ WOLONTARIUSZY (świeccy członkowie Kościoła rzymskokatolickiego), którzy bardzo chętnie odwiedzą Cię w Szpitalu, by Ci potowarzyszyć, porozmawiać z Tobą, podzielić się sercem i nadzieją oraz jeśli tego zechcesz, prosić Boga w Twojej intencji – o zdrowie duszy i ciała…

Drogi Pacjencie! Czy raczej – Drogi Bracie, Droga Siostro!

Wiemy, że choroba jest bardzo trudnym doświadczeniem. Możesz w Szpitalu zmagać się z różnymi problemami i myślami. Wiedz, że jesteś ważny i potrzebny. Masz ogromną wartość w oczach Boga. Jesteś Jego DROGOCENNĄ PERŁĄ! Twoja obecność i Twoja historia życia są także dla nas cenne. Możemy się od Ciebie uczyć. Nie jesteśmy lekarzami. Nasza wiedza o Twojej chorobie nie będzie zbyt duża. Będziemy wiedzieć tylko tyle, ile zechcesz nam powiedzieć. A to, co zechcesz nam powiedzieć, będzie dla nas tajemnicą. Możemy Ciebie wysłuchać, a także, jeśli zechcesz, przekazać Ci najważniejszą i najpiękniejszą wiadomość: Bóg Ciebie kocha. Tak, Ciebie. Nawet jeśli w tej chwili czujesz, że o Tobie zapomniał, myślisz, że akurat na Ciebie już nie zwraca uwagi. On kocha Ciebie. Jest wierny!Jesteśmy członkami katolickich wspólnot, działających przy różnych olsztyńskich parafiach. Nie chcemy Ciebie do niczego przekonywać. W gruncie rzeczy, jesteśmy też tacy, jak Ty. Jedynie w pewnym momencie naszego życia mocno zaufaliśmy Bogu. Dzięki Niemu żyjemy. Jako wolontariusze chcemy służyć Ci obecnością, rozmową, wsparciem. Nie we wszystkim możemy Ci pomóc, ale będziemy do dyspozycji. 

BĘDZIEMY W SZPITALU W SOBOTY: 15 września, 20 października, 17 listopada, 15 grudnia 2018 r.

Program  wizyty:

1. MSZA ŚWIĘTA Z MODLITWĄ O UZDROWIENIE – Kaplica, godz. 10.00.

2. PO EUCHARYSTII MOŻLIWOŚĆ INDYWIDUALNEGO SPOTKANIA

- na sali/oddziale Szpitala - może Cię odwiedzić nasz 2-osobowy zespół,

- w zakrystii - rozmowa i/lub tzw. modlitwa wstawiennicza wolontariuszy konkretnie w Twojej intencji.

               Zgłoszenia osób chętnych do indywidualnego spotkania z wolontariuszami na sali/oddziale, przyjmuje ksiądz kapelan zazwyczaj dzień przed podanym wyżej terminem. Na Mszę św. oraz na indywidualne spotkanie w Kaplicy nie trzeba się zapisywać - po prostu przyjdź, czekamy na Ciebie!     

POGOTOWIE DUCHOWE: Jeżeli wymieniony wyżej termin spotkania z nami jest dla Ciebie nieodpowiedni, możesz nas zaprosić do Szpitala także w innym czasie. Nie krępuj się z nami spotkać - nasze wizyty są zupełnie darmowe, a ponadto, zapraszając nas nie sprawisz nam żadnego kłopotu. O spotkanie i modlitwę mogą nas prosić nie tylko pacjenci, ale także członkowie rodzin oraz personel Szpitala. Zachęcamy Cię do skorzystania z naszej obecności.

Wielu ludzi umiera z braku chleba, lecz jeszcze więcej z braku miłości. św. Matka Teresa z Kalkuty

Zgłoszenia przyjmuje DYSPOZYTOR POGOTOWIA DUCHOWEGO: kom. 665-568-953. W przypadku niemożności odebrania przez nas telefonu w danej chwili, oddzwonimy do Ciebie w najbliższym czasie. Prosimy o wyrozumiałość…

                 Jeśli wymienione wyżej terminy spotkań z nami są dla Ciebie nieodpowiednie, możesz nas zaprosić do Szpitala także w innym czasie - zgłoś chęć spotkania z nami księdzu kapelanowi przy okazji jego obchodu lub po Mszy św. Nie krępuj się z nami spotkać - nasze wizyty są zupełnie darmowe, a ponadto zapraszając nas, nie sprawisz nam żadnego kłopotu. 

                                                                                                               Do zobaczenia 

                                                                                                                                                                                         Wolontariusze 

Wykaz kościołów i związków wyznaniowych w Olsztynie© 2012 - 2019 szpital.olsztyn.pl wszelkie prawa zastrzeżone, realizacja SeoSoftware CMS